Porsche staví továrnu na výrobu syntetického benzínu

Oliver Blume, CEO Porsche, utvrzuje, že je nyní priorita elektromobilita, během toho však staví v Chile továrnu na výrobu syntetického benzínu. Takzvaný e-benzín by se mohl stát budoucností pro spalovací motory.

Problém není motor, ale palivo

Porsche ve spojení s německou společností Siemens a dalšími partnery následujícím procesem vyrábějí syntetický benzín. Elektrolýzou vody od sebe oddělují kyslík a vodík, ten se poté zkombinuje s oxidem uhličitým ze vzduchu a vznikne syntetický metanol, ze kterého pak lze vyrobit palivo.
Ano, spalovací motory stále budou produkovat CO2, ovšem tímto procesem by se mělo stejné množství CO2 opět přeměnit na e-benzín. Porsche si Chile ke stavbě továrny zvolila záměrně, kvůli povětrnostním podmínkám a celá továrna by bude napájena z větrné elektrárny.

Sporťáky na e-benzín

V 2022 roce se bude jednat o testovací provoz, který vyprodukuje 130 tisíc litrů za rok. Do roku 2024 by se ale mělo jednat už o 55 milionů litrů ročně, o dva roky později pak o 550 milionů litrů.

První dávky syntetického paliva využije například závodní tým Porsche, který přechod na tento produkt oznámil už letos v dubnu. Další tisíce litrů spotřebují propagační vozy automobilky a testovací auta. Porsche totiž tvrdí, že e-benzin bude moci natankovat i vůz se starším motorem a to až u 70% modelů.

Výroba e-benzínu je bohužel nákladnější než v případě fosilních paliv. Palivo bude prodávat síť ExxonMobil a cena bude o něco vyšší než standardní paliva a to zhruba dvě eura za litr. Což je přijatelná cena za udržitelné palivo a zachování zvuku Porsche 911 tak jak ho známe i v budoucnu, co myslíte?

Šance pro motorismus jak ho známe?

Zda je e-benzín plnohodnotná alternativní cesta k elektromobilitě, ukáže až čas. Výroba je na začátku a k plné produkci bude jistě potřeba ještě překonat ne jedno úskalí, i přesto svitla spalovacím motorům a autům tak jak je známe naděje minimálně na důstojné stáří.

Více se můžete dozvědět na stránkách Porsche.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *