Spokojenost je brzdou vývoje

Před více než 20 lety si v Rakousku řekli, že doba radiátorů uplynula a podlahové vytápění je možná uspokojivé pro chodidla po vycházce po Tyrolsku, ale až po 6 hodinách, co ho zapnou. S tím se nespokojili. Chtěli zažívat pocit, jako když na Vás čerstvě dopadnou paprsky letního slunce a všude přítomné teplo prostoupí Vaším tělem, vždy když přijdou ze zimních radovánek domů. A nejenom to, chtěli, aby i v těch nejparnějších dnech, kdy si z čela stíráte kapky potu a plíce naplňujete vysušeným vzduchem, našli ochranu před přehřátím organismu v perfektně a zdravě vychlazeném útočišti, doma. Z této touhy začal vznikat topný a chladící systém.

Jeden systém vládne všem

Systém, který dokáže zajistit tyto pocity, musí umět chladit i topit. Abychom navodili obyvatelům pocit prostupujícího tepla, musí systém topit sálavě. Buď může být v centru, jako slunce, a vyzařovat teplo do všech směrů, což by působilo symbolicky, ale ne příliš efektivně. Za prvé by byla potřeba k prohřátí značná koncentrovaná energie ve jednom bodě pro objekt nebo pro jednotlivé místnosti. Za druhé by těleso překáželo v pohybu. Vzali to od začátku a řekli si, že lepší, než primárně balancovat teplotu, bude lepší prvně zabránit přehřívání nebo prochládání a potom teprve dohřívat nebo dochlazovat místnosti. S okny a dveřmi toho moc udělat nemohli, ale stěny a strop, to je jiná. Nemusí tudíž koncentrovat energii, ale mohou ji rozložit a systém nemusí prohřívat množství hmoty jako například beton. Výsledkem je teplovodní systém, který má nejnižší teplotní spád, nejlepší efektivitu předání tepla, rychlou reakční dobu a k tomu umí i chladit.

Vyznamenání

Od té doby další firmy rozvíjí myšlenku stropního a stěnového topení/chlazení. Jedna z nich přesunula výrobu do České republiky. Vyrábí a montuje tento systém více než 10 let, jeho název je Klimastěna. Klimastěna se kromě splnění prvotní touhy vyznamenala i jako „eliminátor vlhkosti“ a „ochránce komfortní teploty v podkroví“. Dokázala, že stěnové topení je ideálním a moderním řešením. Od nás na západ se tento topný systém stal již téměř standardem a synonymem komfortu, zdravého chlazení a efektivního topení. U nás je luxusem, ale kdo by nechtěl, aby jeho domov měl zmíněné atributy?

Více informací na https://sunpower.cz/salave-vytapeni-a-chlazeni/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *