„Haffhus“ je teď již soběstačný hotelový komplex v přímořském letovisku Ueckermünde na severu Německa. V roce 2017 bylo rozhodnuto o rozšíření lázeňského areálu. Jedna sauna byla rozšířena na čtyři, přidán velký venkovní bazén a 17 nových pokojů, od té doby celková kapacita 79 pokojů. K provozu je denně potřeba přibližně 500 kWh. Jedním z důvodů, proč se vedení tématem energie a její spotřeby intenzivně zabývalo.

Vrchol finanční i spotřební zátěže

Vrcholy spotřeby však byly nakonec důvodem pro rozhodnutí jít „mimo síť“. Mnoho společností platí provozovatelům sítí vysoké částky za špičkové zatížení. Dodatečné e-nabíjecí stanice pro firemní vozidla a elektromobily hostů by významně zvýšily jak spotřebu energie, tak špičkové zatížení.

Sektorová vazba jako základní myšlenka

Vlastní výroba elektřiny z fotovoltaického systému s výkonem 118 kWp přebírá základ dodávky energie. Systém baterií o výkonu 500 kWh ukládá zhruba denní potřebu a pro hotel poskytuje také síť 50 Hertzů. Přebytečnou elektřinu spotřebovává hlavně tepelné čerpadlo a dodává až 150 kW, což je v létě hlavní výkon. V chladnějších měsících pokrývá kromě tepelného čerpadla požadavek na energii také kogenerace s tepelným výkonem 44 kW a elektrickým výkonem 18 kW. Čtyři menší kogenerační jednotky o výkonu 14 kW slouží jako záloha pro letní měsíce a zajišťují hladký běh celého soběstačného hotelu.

Charakteristikou velkoryse dimenzovaných FV systémů a vysoce výkonných kogeneračních systémů obecně je, že mohou vznikat přebytky na tepelné i na elektrické straně, které se musí „někde“ v soběstačné síti spotřebovat, pokud nepoužíváte tepelné čerpadlo, elektrická vozidla nebo ostatní spotřebiče. Po elektrické stránce je to samozřejmě ukládání do baterií (plánuje se další kapacity 500 kWh).

Aby se dosáhlo maximální efektivnosti systému, řídící jednotky zajišťují, že topné tyče v sedmi vyrovnávacích nádržích odebírají dostatek energie – vždy v závislosti na obsazenosti bytových domů. Kogenerační jednotky produkují přibližně dvě třetiny tepla, které – pokud to nepotřebují žádní další zákazníci – je skladováno ve venkovním bazénu. Zvýšení teploty vody o 1 ° C již znamená, že je absorbováno 200 kWh přebytečného tepla.

Řada x2 jako centrální, inteligentní ovládání systému

Z důvodů požadované flexibility z hlediska programování, decentralizované rozšiřitelnosti a rozhraní bylo rozhodnuto pro naše volně programovatelná zařízení řady x2 od firmy Technische Alternative. Na jedné straně se starají o požadavky na ideální zdroj tepla při požadované úrovni výkonu v daném okamžiku. Na druhou stranu jde o chytrou distribuci tepla mezi vyrovnávacími zásobníky a bazénem a samozřejmě o vytápění místností v celém hotelovém komplexu. Kromě centrálního ovládání přebírá několik stanic čerstvé vody FRISTAR2 decentralizované zásobování teplou vodou v bytových domech.

Informace o současné a budoucí rezervační situaci jsou také začleněny do softwaru pro správu hotelů prostřednictvím protokolu Modbus TCP. Tímto způsobem systém zvýší nebo sníží teplotu v místnostech včas, podle toho, zda místnost bude obsazena nebo ne.

Více o inteligentním řízení, energetickém managementu a soběstačnosti najdete v našich službách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *