
Nebezpečí, které se může množit i ve Vašem potrubí!
Málo lidí ví a uvědomuje si co všechno jim kromě HO2 teče doma nebo na pracovišti z kohoutku. Jedním z velkých nebezpečí může být bakterie legionella. Legionelly se vyskytují v teplém vlhkém prostředí jako neblíže nám ve vodovodním potrubí, klimatizacích a vzduchotechnice. Ideální rozmezí teplot pro legionellu je 20-45°C. Při vyšších teplotách než zhruba 72°C legionella nepřežívá. Pokud je teplota vody nižší než 20°C, bakterie se prakticky nerozmnožuje, ale může se ponořit do „spánku“ ve kterém přetrvá tak dlouho, než je teplota vody opět vyšší. Rozmnožovací perioda bakterie je 4 hodiny za které se rozdělí na dvě nové bakterie.
Legionářská nemoc
Pojmem Legionella je myšleno přibližně 60 typů různých bakterií, přičemž minimálně 20 z těchto bakterií je velmi nebezpečných. Nejčastějším původcem infekcí je Legionella pneumophila. Ta je zkoumána od roku 1976, kdy se jí v USA nakazilo celkem 221 lidí. K incidentu došlo ve Filadelfském hotelu Bellevue-Stratford na srazu amerických legionářů vinou nečištěné klimatizace, ve které se bakterie přemnožila. A právě po legionářích byla bakterie i pojmenována. Nákaze tenkrát podlehlo 36 účastníků srazu.
Průběh nemoci

Jedná se obecně o těžší formu zápalu plic. Legionelly jsou zodpovědné asi za 13% existujících zápalů plic. Legionářská nemoc se zpočátku projevuje celkovou slabostí, malátností a bolestí hlavy. Dále nastupuje mírný, většinou suchý kašel. V některých případech však může docházet k vykašlávání hlenu a ve 20% případů pak i k vykašlávání krve, což je provázeno bolestí na hrudi. Jedná se v podstatě o příznaky podobající se zápalu plic virového typu. U oslabenějších jedinců je průběh těžší a může dojít i ke zvracení a celkové zmatenosti. V nejtěžších případech selhávají ledviny a játra. Neklesejte ale duchu!
Prevence
Provozovat vodovodní sítě zcela bez legionell a jiných mikroorganismů, je prakticky nemožné, řešení ale jsou. Jedním z nich je stanice pro čistou vodu od firmy Technische Alternative, která vodu před kohoutkem průtokově v deskovém výměníku, ve kterém nežádoucí bakterie nemají možnost se množit. Vám tak pak následně z kohoutek teče voda vhodné i pro ty nejmenší. Stanice na instaluje na potrubí TUV před odběrné místa, instalaci zvládne každý instalatér. Stanice obsahuje i digitální displej s regulací teploty a výstupu. Více naleznete v našem katalogu na odkazu https://sunpower.cz/wp-content/uploads/2021/03/Katalog-TA-2021_CZE.pdf a nebo na stránkách výrobce na odkazu https://www.ta.co.at/frischwassersystem/ . V případě zájmu Vám rádi zodpovíme detaily a vaše otázky. Pokud máte zájem o stanici kontaktujte nás přes poptávkový formulář zde na webu.